آخرین اخبار

24. ارديبهشت 1394 - 16:42   |   کد مطلب: 284158

به گزارش امروله، "سینما پارک" در کابل یکی از 17 سالن نمایش فیلم در افغانستان است که پس از جنگ در این کشور به اکران فیلم اختصاص دارد.

پس از آنکه اولین سینمای افغانستان در سال 1923 در دوران حکومت "شاه امان الله" تاسیس شد برای اولین بار یک فیلم صامت در ولایت "لغمان" در میان عموم مردم به نمایش درآمد اما خیلی زودمخالفت های مردمی با این پدیده نوظهور کار آن را به تعطیلی کشاند.

در زمان حکومت ظاهر شاه دوباره سینما بهزاد گشایش یافت و در کنار آن دو یا سه سینما‌ی کوچک دیگر نیز در کابل و در قند هار و هرات گشایش یافتند. که عمده‌ی نمایش این سینماها فیلم‌های هندی بودند. کم کم تعداد سالن‌های سینما بین سالهای 1965 تا 1972 به عدد 54 رسید.

بعد از روی کارآمدن حکومت کمونیستی، اگرچه تعداد سینماها بیشتر نشد اما نمایش فیلم‌ها بشدت تحت سانسور قرار گرفت.با گسترش جنگ و ورود نیروهای شوروی سابق و پس از آن با شدت درگیری های داخلی و ظهور طالبان، قریب به 100 درصد سالنهای سینما تخریب گردیدند.

پس از پایان دوران طالبان و از حدود سالهای 2002 به این سو به کمک سازمان‌های فرهنگی بین‌المللی و مساعدتهای فرهنگی ایران، اوضاع سینمایی افغانستان کمی بهبود یافته است. با این حال در حال حاضر تنها 17 سالن نمایش فیلم در افغانستان وجود دارد و عمده ساخت و سازهای محدود سینماگران افغانی نیز در آن سوی مرزها انجام می گیرد. "دانلش سلدلگ" عکاس رویترز به یکی از این سینماها در کابل سرزده و از وضعیت آن عکاسی کرده است. "سینما پارک" در کابل جایی است که معمولا فیلم های بالیوودی در آن به نمایش در می آید. تصاویر از فرارو.

دیدگاه شما