کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح کرد

تمدید معافیت‌ تحریم‌های هسته‌ای ایران؛ دستپاچگی آمریکا در برابر ایران

سرویس: اخبار استانکد خبر: 308596|10:56 - 1398/05/22
نسخه چاپی
تمدید معافیت‌ تحریم‌های هسته‌ای ایران؛ دستپاچگی آمریکا در برابر ایران
مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی، تمدید 90 روزه معافیت‌های تحریم‌های هسته‌ای ایران را نشان از دستپاچگی آمریکایی‌ها در برابر موضع ایران دانست.

به گزارشامروله، محمد کرمی‌راد در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی مرصاددرباره تمدید 90 روزه معافیت تحریم های هسته ای ایران از سوی آمریکا اظهار داشت: این موضوع نشان از دستپاچگی آمریکا به دنبال تهدیدات ایران مبنی بر دادن مهلتی قاطع به آمریکا و اروپا و بازگشت به موقعیت قبلی غنی سازی اورانیوم است.

وی افزود: با وجود بیانیه وزارت خارجه ایران مبنی بر تلاش برای دستیابی به حقوق هسته ای، آمریکا با اقدامات خود از نظر فروش قطعات مربوط به تجهیزات هسته ای و آنچه که پمپئو به آن اشاره کرده درصدد جلوگیری از این برخورداری ملت ایران است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکایی ها یا فراموشکار هستند یا به یاد ندارند که مقام معظم رهبری فصل الخطاب سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران هستند، معظم له بارها تاکید کردند ساخت سلاح هسته ای حرام شرعی است آنها یا واقعا حرام شرعی را نمی فهمند یا به دنبال مقاصدی که دارند خود را به راهی دیگر می زنند.

وی عنوان کرد: به این دلیل که اگر در مباحث هسته ای به موقعیت قبلی خود برگردیم و در چارچوب تعهداتی که به آژانس داشتیم با نظارت های آنها بتوانیم مواد مورد نیاز خود را از اورانیوم چه 5 درصد و چه 20 درصد در مقوله رادیودرمان بیش از یک میلیون بیمار تامین کنیم رعشه بر اندام آمریکا، صهیونیسم و عربستان افتاده است.

کرمی راد با تاکید بر اینکه مسئولان دستگاه دیپلماسی و دولت باید هوشیار باشند و در این بازی که آمریکا در حال انجام آن است قدمی به عقب برنگردند، خاطرنشان کرد: یک قدم بازگشت به عقب چند قدم پیشروی آمریکاهایی را به دنبال دارد این تجربه ای است که در طول 40 سال تحریم ما توسط آمریکایی ها بدست آورده ایم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در رابطه با زیاده خواهی های آمریکا باید مقاومت هوشمندانه در برنامه قرار گیرد، عنوان کرد: دولت باید موضع قاطع خود را حفظ کند و مجلس هم در دیپلماسی پارلمانی و عمومی با آگاه سازی بسیاری از کشورهای جهان که در مسیر پیشرفت شاهد تحولاتی شده اند و علاقه مند به همکاری با جمهوری اسلامی هستند باید موفق عمل کند.

کرمی راد گفت: یکی از مهمترین مباحثی که منجر به دستپاچگی وزارت امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور جنجالی آنها و نیز قرار گرفتن آن ها در موضع انفعالی شده صدور بیانیه و فشارهای وارده توسط آن ها است، البته امروزه چین و روسیه هم تحت فشار هستند زیرا آنها در بسیاری از زمینه ها با ما همگرا هستند و همگرایی آن ها موجب خشم بیشتر امریکا شده است.

وی افزود: طی ادوار گذشته آمریکایی ها به طور مداوم نسبت به دسترسی ما به سلاح هسته ای جو شانتاژ ایجاد می کنند و این ها ناشی از ترسی است که رژیِم جعلی صهیونیسم به آنها وارد می کند و در این راستا نیز سفرهای آنها بی تاثیر نبوده و همه این اثرات به موضع انقلابی جمهوری اسلامی برمی گردد که گفته شده به موقعیت قبلی فعالیت های هسته ای برمی گردد در نتیجه هوشیاری دولتمردان را می طلبد.

این نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه دولتمردان نباید باکی از دشمن داشته باشند زیرا تحریم ها همیشه بوده، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب هم بارها تاکید کرده اند که آمریکا و حتی اروپایی ها قابل اعتماد نیستند.

وی عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم در این رابطه روی حرف خود بایستیم باید فعالیت های دیپلماتیک خود را در جهت روشنگری و آگاه سازی افکار عمومی ملتها و دولتها انجام دهیم مبنی بر اینکه آمریکا که از برجام خارج می شود چگونه ما را متهم می کند بنابراین حقوق دانان جمهوری اسلامی ایران باید به سمت شکایت از آمریکا به جهت اقدامات نابخردانه و زیاده خواهانه آن ها پیش روند.

این تحلیل گر سیاسی گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران روی موضع به حق خود ایستادگی کند نتیجه بهتری حاصل می شود و آمریکایی‌ها تسلیم ملت ایران و رهبری مقتدر می‌شوند.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد