آخرین اخبار

8. اسفند 1398 - 11:27   |   کد مطلب: 310622
مرصادنیوز: دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: ۳۰ درصد پرونده های ورودی به دادسرای استان را پرونده های مربوط به حوادث رانندگی تشکیل می دهد.

به گزارش امروله، و به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه، محمدحسین صادقی در نشستی که با برخی از نمایندگان شرکت‌های بیمه استان با موضوع کیفرخواست‌های شفاهی بیمه‌ای برگزار شد، با تاکید بر کاهش مدت زمان رسیدگی فرآیند دادرسی پرونده‌های قضائی و تعیین تکلیف فوری نسبت به پرونده‌های که واجد پیچیدگی خاص نیست، اظهار داشت: در ماده ۸۶ قانون دادرسی کیفری این ظرفیت پیش بینی شده که بتوانیم فرآیند طولانی دادرسی را به گونه‌ای کوتاه کنیم که زمان تحقیق تا اجرای حکم در صورت امکان یک روز طول بکشد.

وی افزود: سرعت دهی رسیدگی به فرآیند دادرسی باعث از دور خارج شدن بسیاری از پرونده‌ها می‌شود و کمک می‌کند تا شعب تحقیق و دادگاه‌ها به موضوعاتی که نیاز به تحقیق و تمرکز بیشتری دارند، بپردازند.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بیان داشت: رسیدگی به پرونده‌های مالی مانند کلاهبرداری، جعل و…، کاهش هزینه‌ها، رفت و آمدهای غیر ضروری مراجعین و نارضایتی مردم از دیگر مزایای رسیدگی سریع به این نوع از پرونده‌ها است.

این مسئول عنوان کرد: گاهی پیش می‌آید که یک مراجعه کننده به خاطر یک پرونده تصادف نزدیک به یکسال در رفت و آمد است، در حالی که با همکاری شرکت‌های بیمه‌ای می‌توان فرآیند رسیدگی به چنین پرونده‌هایی در طول چند روز به سرانجام رساند.

صادقی یادآور شد: در رسیدگی به این پرونده‌ها باید با احساس مسئولیت به حقوق شهروندی نیز توجه کنیم و شرکت‌های بیمه‌ای این مقوله را مد نظر داشته باشند که همه پرونده‌های تصادف نیاز به صحت سنجی طولانی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً اکثر پرونده‌های تصادفات چیزی برای پنهان کردن ندارند، برای همین تنها روی پرونده‌هایی که مشکوک هستند باید تمرکز کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بابیان اینکه ۳۰ درصد از پرونده‌های ورودی به دادسرا را پرونده‌های مربوط به حوادث رانندگی تشکیل می‌دهند، اعلام کرد: از ۳۵۰۰ پرونده‌ای که در ماه به دادسرای کرمانشاه وارد می‌شود، نزدیک به هزار پرونده، پرونده‌های حوادث رانندگی است.

وی در ادامه پیشنهاد داد، در محل دادسرای کرمانشاه دفتری برای استقرار نمایندگان شرکت‌های بیمه‌ای دایر شود تا در تسریع رسیدگی به پرونده‌های تصادفات مؤثر باشد.

دیدگاه شما