آخرین اخبار

14. ارديبهشت 1399 - 9:27   |   کد مطلب: 311202
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اعمال تحریم جدید علیه ایران تنها جنبه نمایشی دارد و بی‌تاثیر است، زیرا آمریکا ابزار کنترلی در مواجهه با ایران ندارد.

به گزارش امروله، 
سیدعلی مرندی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد درباره تهدید آمریکا به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اظهار داشت: در سال ۲۰۰۳ تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت تنظیم شد و در سال ۲۰۱۰ بر اساس یک لایحه تکمیلی به تصویب رسید که بر اساس آن ایران نمی‌تواند صادرات سلاح داشته باشد و حتی نمی تواند سلاح های متعارف خریداری کند.

وی با بیان اینکه این تحریم‌ها به بهانه برنامه‌های هسته ای وضع شد، افزود: در واقع این تحریم‌ها در بستر فتنه ۸۸ اتفاق افتاد در حالی که قبل از آن اوباما در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب بیان کرده بود که دنبال تغییر رژیم نیستیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با فرآیندهایی که طی شد پس از فتنه ۸۸ احساس ضعف در ایران دیده شد و تحریم‌های متعددی از جمله تحریم تسلیحاتی را علیه ما وضع کردند. این تحریم‌ها کاملا هوشمندانه و دقیق بود و آمریکا از تمام ظرفیت هایی که می توانست برای تحریم علیه ایران استفاده کند، بهره برد.

مرندی عنوان کرد: اوباما بسیار هوشمندانه تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرد و توانست برنامه های هسته‌ای ایران را محدود کند در واقع حداکثر تحریم های ممکن اعمال شد و اکنون فراتر از آن تحریمی وجود ندارد که آمریکا علیه ایران بتواند از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: در دوره اوباما شاهد هوشمندی در سیاست خارجی علیه ایران بودیم، اما در دوره ترامپ بسیاری از مسائل خارجی ساده‌سازی شد بنابراین اکنون آمریکا هیچ گزینه‌ای برای اعمال فشار بیشتری علیه ایران ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: در حال حاضر اعمال تحریم جدید تنها جنبه نمایشی دارد و بی‌تاثیر است، زیرا آمریکا ابزار کنترلی در مواجهه با ایران ندارد.

مرندی خاطرنشان کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری سیاست خارجی آمریکا در دوره ترامپ نسبت به ایران بیش فعالانه بوده است به این معنا که آمریکا فعالیت های متعدد، گوناگون و گسترده ای را انجام داده اما بدون هیچ گونه فکر؛ یکی از این موارد خروج ترامپ از برجام بود در حالی که اگر در برجام باقی می‌ماند بیشتر می توانست به ایران ضربه بزند زیرا از طریق مکانیسم‌هایی که در داخل برجام پیش‌بینی شده بود، می توانست ایران را کنترل کند.

وی با بیان اینکه امکان بازگشت ایران به برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا نباید از برجام خارج می شد زیرا ماندن آنها در برجام مفید بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل یکی ازدلایل خروج آمریکا از برجام را اظهارات رییس جمهور عنوان کرد که در تهدید آمریکا گفت «در صورتی که آمریکا هم از برجام خارج شود ما با کشورهای اروپایی به برجام ادامه می‌دهیم زیرا برجام معاهده ای جهانی است».

مرندی افزود: در دوره اوباما آمریکا به معنای واقعی از برجام خارج شد و تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرد اما در دوره ترامپ آمریکا اسما هم از برجام خروج کرد.

وی تصریح کرد: در برجام ایران نتوانست از منافع حاصله استفاده کند، ولی آمریکا از طریق ساختارهای موازی کنوانسیون های بین المللی و معاهدات اقتصادی ایران را کنترل می کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: ایران منفعت اقتصادی چندانی از برجام نبرد و به قول جان کری تنها ۳ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد شد درحالی که قرار بود ۱۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در برجام آزاد شود.

مرندی بیان داشت: اوباما با زیرکی برجام را نگه داشت ،اما ترامپ از برجام خارج شد و به دلیل خروج از برجام دیگر نمی‌تواند از مکانیزم‌های داخل برجام از جمله تحریم تسلیحاتی علیه ایران استفاده کند بنابراین سیاست ترامپ در مواجهه با ایران بیش فعالانه بوده و مبتنی بر عقلانیت نبوده است.

وی افزود: تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در مهرماه امسال باید برداشته شود و زمان انقضای آن فرا می‌رسد و ایران می‌تواند صادرات و واردات سلاح را به صورت متعارف داشته باشد و از پیامدهای اقتصادی و امنیتی بهره مند شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران می تواند سلاح هایی را از روسیه و چین خریداری کند و با فروش سلاح به کشورهای دیگر از منافع اقتصادی بهره مند شود.

دیدگاه شما