آخرین اخبار

14. تير 1399 - 8:45   |   کد مطلب: 311802
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه 30درصد ترافیک روزانه اینترنت مخابرات داخلی است، گفت: سیم کشی فیبرنوری به صورت رایگان برای متقاضیان انجام می‌شود ومردم هزینه ای بابت ارتقای سرویس ADSL به VDSL نبایدپرداخت ‌کنند.

به گزارش امروله، در ایران، ۱۴ سال پس از اختراع تلگراف یعنی در ۱۲۳۶ شمسی، اولین خط تلگراف بین تهران و چمن سلطانیه (نزدیک زنجان) نصب و راه اندازی شد و دو سال بعد به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگراف روسیه پیوست و روز بروز توسعه یافت. ایران در ۱۲۴۸ خورشیدی، به عضویت اتحادیه بین المللی تلگراف  که بعدها به اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور تغییر نام یافت درآمد.
چند سال پس از اختراع تلفن یعنی در ۱۲۶۹ خورشیدی بین دو ایستگاه ماشین دودی تهران و شهرری اولین خط تلفن برقرار شد. روند توسعه کمی و کیفی مخابرات از مرحله تلفن مغناطیسی تا مرحله خودکار و ارتباطات ماهوره ای در ایران ادامه یافت.
در سال ۱۳۰۸ ، امور تلفنی به شکل یک اداره زیر نظر وزارت پست و تلگراف قرار گرفت و از آن پس ، این وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تغییر نام داد.
در سال ۱۳۱۳ تمامی شرکتهای تلفن موجود در سطح کشور در هم ادغام شدند و شرکتی واحد، به نام شرکت سهامی تلفن ایران با مشارکت آن و زیر نظر وزارت پست و تلگراف و تلفن بوجود آمد و فعالیت های ارتباطی- مخابراتی کشور به دو سازمان مستقل دولتی سپرده شد. به دلیل افزایش جمعیت شهرها و ضرورت ایجاد ارتباط بین نقاط دور و نزدیک، بموجب قانون تاسیس و اساسنامه شرکت مخابرات ایران مصوب خرداد ماه ۱۳۵۰، شرکت سهامی تلفن ایران ، منحل و تمامی دارایی ها و دیون و مطالبات و تاسیسات و کارکنان آن به شرکت جدید التاسیسی به نام مخابرات منتقل شد و از سال ۱۳۵۱ امور تلگراف و تلفن و بی سیم و همه تجهیزات مخابراتی وزارت پست و تلگراف و تلفن، با شرکت سهامی در هم ادغام شدند و سازمان جدیدی به نام شرکت مخابرات ایران پدید آمد که از آن تاریخ تا امروز به همین نام و تحت نظارت وزارت پست و تلگراف و تلفن فعالیت داشته است.

سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران حرف های زیاد و شنیدنی برای فعالیت های این شرکت دارد. وی درباره ویژگی‌ها ، برنامه های در دست اجرا ، انگیزه پیشرفت ارتباطی، حرکت در مسیر بیانات مقام معظم رهبری، چشم اندازهای کوچک و بزرگ حوزه آی تی، ماموریت مخابرات نکات قابل توجه و خوبی را عنوان و آینده را روشن و کاملا مثبت ارزیابی می‌کند.

برای شنیدن همه آنچه در شرکت مخابرات ایران در حال انجام است با سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران ساعاتی را در خبرگزاری فارس به گفت‌وگو نشستیم.

آنچه در گفت‌وگوی ما با سید مجید صدری می خوانید:

* توسعه زیرساخت شبکه و تعامل با بخش خصوصی از اولویت‌های شرکت مخابرات است

* درب مخابرات به روی شرکت‌های داخلی درحوزه‌های مختلف باز است

* مهم ترین برنامه شرکت مخابرات تعامل ۱۰۰ درصدی با تمام شرکت‌های بخش خصوصی

* ایجاد۵میلیون پورت اینترنت با سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه با تکنولوژی‌های VDSL و FTTH 

* صدور مجوز عملیات حفاری فیبر از مشکلات بر سر راه توسعه تکنولوژی VDSL در تهران

* سیم کشی فیبرنوری به صورت رایگان برای متقاضیان انجام می‌شود

* شبکه اینترنت مخابرات در بحران کرونا ۳ برابر نزدیک به ۹۱۰ مگ افزایش یافت

* ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابرات امسال به ۳۰ درصد نسبت به ترافیک خارجی رسیده است

* در حال حاضر  ۲۹ میلیون مشترک تلفن ثابت در کشور وجود دارد

*  پروژه مخابرات نوری (DWDM ) را که تا پیش از این در اختیار شرکت هواوی بود به بخش داخلی سپردیم

*  به رغم همه تحریم‌ها قراردادهایی را با صنایع داخلی در زیرساخت صنعت ارتباطات منعقد کردیم

* مردم هزینه بابت ارتقای سرویس ADSL به VDSL پرداخت نمی‌کنند

* مراجعه حضوری برای دریافت سرویس VDSL پذیرفتنی نیست

* ۷۶ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی در صنعت بومی مخابرات داشته ایم

* توسعه زیرساخت شبکه و تعامل با بخش خصوصی از اولویت‌های شرکت مخابرات

فارس: اولویت شرکت مخابرات چیست؟

صدری: در ابتدا باید بگویم شرکت مخابرات ایران به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین نشان ارتباطی کشور آمادگی دارد با هدف رشد و شکوفایی خدمات و محصولات ارتباطی کشور و محقق شدن جهش تولید، با همه فعالان حوزه ارتباطات و مخابرات تعاملات گسترده ای را برقرار سازد اما توسعه زیرساخت شبکه و تعامل با بخش خصوصی از مهمترین اولویت‌های فعالیت مخابرات در دو سال گذشته بوده است، به نحوی که در ابتدای فعالیت تیم مدیریت فعلی در شرکت مخابرات ایران وضعیت شبکه انتقال مناسب نبود و اپراتورهای بزرگ همراه اول و ایرانسل از ما در استان‌های مختلف درخواست ظرفیت کرده بودند ولی ما نمی‌توانستیم پاسخگو باشیم، اما اکنون با برقراری ارتباطات و تعاملات گسترده با تمام اپراتورهای ثابت و سیار، بازار ارتباطات کشور از هم افزایی بسیار بیشتری برخوردار شده است.

* درب مخابرات به روی شرکت‌های داخلی درحوزه‌های مختلف باز است

فارس: درباره خدمات تأمین زیرساخت، فضا، پاور و لینک که از کارهای مهم شرکت مخابرات است بگوئید؟

صدری: خدمات تأمین زیرساخت‌ها، فضا، پاور و لینک و خدمات نگهداری از کارهای مهم شرکت مخابرات ایران است که به همه فعالان حوزه ارتباطات با رعایت قوانین عرضه می‌شود به طوری که درب مخابرات به روی شرکت‌های داخلی دیگر در حوزه‌های مختلف باز است چرا که استفاده از تولید داخل علاوه بر کاهش ارزبری گسترده، موجب تحقق شعار رونق تولید شده که مورد تاکید مقام معظم رهبری و به عنوان شعار سال انتخاب شده است.

*مهم ترین برنامه شرکت مخابرات تعامل ۱۰۰ درصدی با تمام شرکت‌های بخش خصوصی

 فارس: آیا با شرکت‌های داخلی ارتباط دارید؟

صدری:  تعامل ۱۰۰ درصدی با تمام شرکت‌های بخش خصوصی،از برنامه های مهم ما است امیدواریم این تعاملات به گسترده‌تر شدن بازار ارتباطات کشور در چارچوب مشتری محوری و ارائه خدمات باکیفیت تر منجر شود.

 

 

* ایجاد ۵میلیون پورت اینترنت با سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه با تکنولوژی‌های VDSL و FTTH 

فارس: درباره برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری ۴۳۰۰ میلیارد تومانی درحوزه VDSL توضیح دهید؟ 

صدری: مطابق با اهداف شبکه ملی اطلاعات، ایجاد ۵ میلیون پورت اینترنت با سرعت بالای ۲۵ مگابیت بر ثانیه با تکنولوژی‌های VDSL و FTTH  در دستور کار قرار دارد که با برآورد صورت گرفته نیاز به سرمایه‌گذاری ۴,۳۰۰ میلیارد تومان دارد که در این زمینه در صورت موافقت هیئت مدیره و سهامداران، این پروژه را برای کلان شهرها اجرایی می‌کنیم البته باید به این نکته اشاره کنم که تا پایان خردادماه ۵۵۰ هزار پورت VDSL در تهران و قم نصب ‌شد و طبق قولی که به وزیر ارتباطات داده‌ایم، ظرف دو ماه این پروژه را به مرحله اجرا رسانده‌ایم و در برنامه داریم که تا پایان سال یک میلیون پورت VDSL آماده واگذاری شود.البته در حال حاضر هم از طریق پرتال شرکت مخابرات ایران ۲۹۰ هزار درخواست برای دریافت VDSL در تهران ثبت شده است.

* صدور مجوز عملیات حفاری فیبر از مشکلات بر سر راه توسعه تکنولوژی VDSL در تهران

فارس: مشکل توسعه تکنولوژی VDSL در تهران چیست؟

صدری:  در این باره باید بگویم تامین برق برای کافوهای نوری و نیز صدور مجوز برای عملیات حفاری فیبر از جمله مشکلات بر سر راه توسعه تکنولوژی VDSL در تهران است که در این رابطه طی مذاکراتی که وزیر ارتباطات با وزیر نیرو و نیز شهردار تهران داشته است، امیدواریم به زودی این مسائل برطرف شود.

*  در تکنولوژی ADSL متوسط سرعت اینترنت حدود ۸ مگابیت بر ثانیه است

فارس: در تکنولوژی ADSL متوسط سرعت اینترنت چقدر است؟ 

صدری: در تکنولوژی ADSL متوسط سرعت اینترنت حدود ۸ مگابیت بر ثانیه است که در تکنولوژی VDSL امیدواریم متوسط سرعت به ۴۰ مگابیت بر ثانیه برسد.

*  سیم کشی فیبرنوری به صورت رایگان برای متقاضیان انجام می‌شود

فارس: هزینه سیم‌کشی فیبرنوری در یک ساختمان چقدر است؟ 

صدری: تا پیش از این هزینه سیم کشی فیبرنوری در یک ساختمان از حداقل ۳۰۰ هزار تومان بود  اما هم اکنون این کابل کشی به صورت رایگان برای متقاضیان انجام می‌شود و مشترک تنها باید هزینه مودم پرداخت کند.از طرفی باید به مشترکان تجاری پیشنهاد کنم که از سرویس شبکه دسترسی فیبرنوری (FTTH ) استفاده کنند چون سرعت بالایی را در اختیارشان می‌گذارد.

* شبکه اینترنت مخابرات در بحران کرونا ۳ برابر نزدیک به ۹۱۰ مگ افزایش یافت

فارس: برنامه توسعه‌ای مخابرات در حوزه اینترنت ثابت که باعث افزایش کیفیت شود، چیست؟

صدری: شبکه اینترنت مخابرات قبل از بحران کرونا ۳۰۰ مگ ظرفیت پهنای باند داشت که در این چند ماه اخیر به ۳ برابر رقم قبل (۹۱۰ مگ) افزایش یافت.

* ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابرات امسال به ۳۰ درصد نسبت به ترافیک خارجی رسیده است

فارس: ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابراتی در سال گذشته چقدر بود، امسال چقدر است؟

صدری: ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابراتی در سال گذشته حدود ۱۰ درصد بود که امسال به ۳۰ درصد نسبت به ترافیک خارجی رسیده است.از طرفی باید بگویم  ما شاهد رشد ۱۵۵ درصدی ترافیک بین‌الملل و رشد ۲۱۰ درصدی ترافیک داخلی طی ماه‌های اخیر بوده ایم.

 ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابراتی در سال گذشته حدود ۱۰ درصد بود که امسال به ۳۰ درصد نسبت به ترافیک خارجی رسیده است.

* در حال حاضر  ۲۹ میلیون مشترک تلفن ثابت در کشور وجود دارد

فارس: چه تعداد مشترک تلفن ثابت در کشور وجود دارد؟ چندکیلومتر فیبرنوری در کشور برقرار است؟

صدری: در حال حاضر  ۲۹ میلیون مشترک تلفن ثابت در کشور وجود دارد، به طوری که ۵۱ هزار و ۴۰۰ روستا به ارتباط تلفن ثابت و ۱۵ هزار روستا از طریق مخابرات به اینترنت متصل هستند وباید بگویم ۱۶۵ هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور برقرار است.

*  پروژه مخابرات نوری (DWDM ) را که تا پیش از این در اختیار شرکت هواوی بود به بخش داخلی سپردیم

فارس: برای حمایت از تولیدات داخلی چه گام هایی برداشته اید؟

صدری: باید توضیح دهم که حمایت از تولید داخل از جمله اقدامات و برنامه‌