آخرین اخبار

25. شهريور 1399 - 12:20   |   کد مطلب: 312517
رئیس دانشگاه آزاد گفت: در کل دوره ها سرجمع شهریه ثابت را کاهش دادیم و برای رشته های پرطرفدار برای اینکه توازن رعایت شود، قدری افزایش پیدا کرده است.

به گزارش امروله، محمد مهدی طهرانچی امروز در نشست خبری در سازمان مرکزی گفت: اهانت به ساحت پیامبر اسلام نشان از این نکته دارد که غرب چه در جوامع فرهنگی و چه در جوامع سیاسی تاب و تحمل مواجه با فرهنگ اسلام ناب محمدی را ندارد.

وی افزود: دانشگاه آزاد افتخار این را دارد که در گام دوم انقلاب اسلامی با رویکرد جدید بتواند مسیری مطابق با فرمایشات حضرت آقا اتخاذ کند. می‌دانیم که نظام اسلامی در حوزه پیشرفت علمی در جایگاه بسیار رفیعی قرار دارد که علت برخورد غرب با این نظام به علت پیشرفت علمی است.

طهرانچی ادامه داد: امروز دانشگاه آزاد که ۴۰ درصد آموزش عالی را عهده دار است، در گام دوم با رویکرد جدیدی نسبت به آموزش عالی مطابق با خواست مردم نگاه می‌کند.

وی با بیان این مطلب که رفتار داوطلبان کنکور در ۵ سال اخیر نشان از عدم مقبولیت رفتار آموزش عالی در مقابل خواست مردم بوده است، خاطرنشان کرد: تعداد داوطلبان زیاد در حوزه پزشکی و عدم داوطلب در حوزه‌های علوم انسانی و علوم پایه و مهندسی و حتی کشاورزی حکایت از این دارد که مردم رفتار آموزش عالی را آنچنان که انجام گرفته نمی‌پسندند.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: ما با تدوین برنامه ۵ ساله‌ای در سه حوزه به دنبال تغییر هستیم؛ نخست اینکه دانشگاه به عنوان پرورشگر قوه عاقله در حوزه‌های فرهنگی تربیتی تأثیر داشته باشد. دوم اینکه دانشگاهی سرآمد و پاسخگو باشد. جهت گیری سوم ما این است که به دانشگاهی کارآمد و پایدار تبدیل شویم.

وی افزود: وابستگی دانشگاه به شهریه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و باید رویکرد جدیدی را اتخاذ کرد. این سه رویکرد با محور ارتقا کیفیت دوره‌های تحصیلی و مرجعیت سازی دانشگاه اجرایی می‌شود. ما به دنبال این هستیم به بزرگترین شبکه دانشگاهی تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: اوضاع اقتصادی کشور بخاطر کرونا تحت تأثیر قرار گرفته است و ما می‌دانیم که در سبد خانوار آموزش به عنوان قلم سوم یا چهارم مطرح است. در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد آموزش عالی ما شهریه پرداز هستند.

در کل دوره‌های شهریه ثابت را کاهش دادیم

طهرانچی با اعلام اینکه در حال حاضر در نظام سنتی تعیین شهریه دانشگاه آزاد تجدیدنظر شده است، گفت: در کل دوره‌ها سرجمع شهریه ثابت را کاهش دادیم و برای رشته‌های پرطرفدار برای اینکه توازن رعایت شود، قدری افزایش پیدا کرده است. از کل شهریه حداکثر ۴۰ درصد مربوط به شهریه ثابت می‌شود.

وی ادامه داد: شهریه متغیر اما براساس نوع درس متفاوت است. در حوزه شهریه‌های متغیر در سر جمع کمتر از ۱۵ درصد افزایش خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: در شهریه ثابت اتفاقی که خواهد افتاد این است که واحدهای مختلف با توجه به نوع واحد، شهریه متفاوتی خواهند داشت. شهریه ثابت نیز از ماکسیمم شهریه ثابت سال گذشته بیشتر افزایش نخواهد داشت.

دیدگاه شما