عقب‌نشینی خودروسازان از فروش‌فوق‌العاده بعد از دستور رئیس‌جمهور

سرویس: اقتصادیکد خبر: 314671|21:36 - 1400/09/17
نسخه چاپی
عقب‌نشینی خودروسازان از فروش‌فوق‌العاده بعد از دستور رئیس‌جمهور
یک کارشناس خودرو با اشاره به اهمیت کاهش هزینه‌های تولید خودرو گفت: بعد از لغو افزایش قیمت خودرو، خودروسازان تمایل چندانی به اجرایی‌کردن قول مدیران عامل برای فروش فوق‌العاده هفتگی نداشتند و همین مسأله بر التهابات بازار خودرو اثر مضاعف داشت

به گزارش امروله ،به نقل ازخبرگزاری تسنیمدرباره افزایش قیمت اخیر خودرو گفت: آخرین افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو به اردیبهشت سال جاری بر می‌گردد. در کنار افزایش نسبی قیمت به دلیل افزایش هزینه تمام شده تولید، بازنگری در فرمول قیمت‌گذاری ضروری است؛ البته به نظر قیمت‌های جدید نیز ادامه دستورالعمل شورای رقابت است.

وی افزود: مهم‌ترین ایراد در فرمول قبلی شورای رقابت برقرار نبودن نسبت و تناسب بین قیمت‌های کارخانه‌ای است. بدیهی است، هزینه تمام شده برای تولید انواع مدل‌های سمند و پژو پارس بیشتر از محصولاتی نظیر ساینا و کوییک است ولی در قیمت‌های کارخانه‌ای این موضوع وارونه لحاظ شده است.

شجاعی ادامه داد: به نظر برای همه مردم روشن بود، در ماه‌های اخیر خودروسازان تمایل چندانی به عرضه خودرو به روش فروش فوق العاده با قیمت‌های قبل نداشتند و همین مسأله بر التهابات بازار خودرو اثر مضاعف داشت. موضوعی که نشان می‌دهد،انتظار مدیریت و تأمین به موقع و مستمر بازار از سوی خودروسازان منطقی نیست و شائبه مهندسی بازار به واسطه سهم بالای ایران خودرو و سایپا در تأمین بازار بیراه نیست.

بیشتر بخوانید

آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو با قیمت های جدید + جدول

قیمت های جدید خودروهای سایپا هم اعلام شد/ آغاز فروش از امروز + جدول

معاون فروش ایران خودرو: قیمت‌ها 18درصد زیاد شد/فروش فوری آغاز می‌شود

ابلاغ افزایش 18درصدی قیمت خودرو + جدول قیمت

این کارشناس خودرو افزود: عدم تمایل خودروسازان برای فروش فوق‌العاده در فاصله زمانی لغو افزایش قیمت خودرو توسط رئیس‌جمهور در 20 آبان‌ماه تا مجوز جدید افزایش قیمت، یکی از دلایل التهاب بازار در هفته‌های اخیر است. با وجود تأکید مدیران عامل 2 خودروساز بر فروش فوق‌العاده در هر هفته، لغو افزایش قیمت موجب انصراف خودروسازان از سیاست عرضه مستمر شد و صرفاً به پیش فروش با قیمت روز تحویل ادامه دادند.

این کارشناس خودرو اظهار داشت: قاعدتاً، بعد از افزایش قیمت اخیر، خودروسازان دست به کار می‌شوند و طرح‌های فروش فوق العاده متعددی برگزار خواهند کرد. بنابراین، تولید خودرو داشته‌ایم، اما میلی به عرضه آن وجود نداشته و همین سیاست‌ها، بر رفاه مصرف‌کننده در بازار و توان خریدش اثرگذار است.

شجاعی گفت: به نظرسیاست‌گذار هم باید با آگاهی از اثر هرگونه تصمیم‌گیری در حوزه خودرو بر تحولات بازار، هوشمندانه عمل کندو در مواقع این‌چنینی با جلوگیری از رفت و برگشت مصوبات افزایشی، زمینه را برای سودجویی واسطه‌ها از اخبار منفی حوزه خودرو به حداقل برساند.

وی تأکید کرد: البتهکاهش هزینه‌ها در شرکت‌های خودروساز از مسیر اصلاح ساختار پیچیده شرکت‌ها، شفافیت عملکرد مالی و کنار گذاشتن فعالیت‌های غیرمرتبط با حوزه خودرو نیز می‌تواند زیان خودروساز را به طور چشمگیری کاهش داده و به یکی از زمینه‌های افزایش تولید خودرو و کاهش قیمت‌ها تبدیل شود.