هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۹/۱۷؛ آغاز بارش برف و باران در ۱۱ استان/ هشدار ‌آب‌گرفتگی و کولاک برف

سرویس: اقتصادیکد خبر: 314674|21:48 - 1400/09/17
نسخه چاپی
هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۹/۱۷؛ آغاز بارش برف و باران در ۱۱ استان/ هشدار ‌آب‌گرفتگی و کولاک برف
سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی اواخر وقت امروز خبر داد و نسبت به آب‌گرفتگی و کولاک برف در ۱۱ استان هشدار صادر کرد.

به گزارش امروله ،به نقل ازخبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز جو آرام و پایدار در اکثر مناطق کشور همراه با تداوم آلودگی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت پیش‌بینی می‌شود.

از اواخر وقت امروز، سامانه بارشی از سمت غرب وارد کشور شده و باعث بارش باران، برف، وزش باد شدید موقتی و کاهش نسبی دما در بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و کرمانشاه می‌شود.

این سامانه روز پنجشنبه علاوه بر مناطق مذکور، استان‌های اردبیل، زنجان، قزوین، همدان، البرز و ارتفاعات استان تهران را در بر می‌گیرد.

روز جمعه فعالیت سامانه بارشی به صورت بارش‌های پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی به پایان می‌رسد.

شبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جوّ آرام حاکم است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از اواخر شنبه و روز یکشنبه هفته آینده به دلیل نفوذ جریانات شمالی در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش پیش‌بینی شده است.

همچنین امروز و فردا پدیده گرم‌باد و افزایش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر روی می‌دهد.

توصیف سامانه: ورود سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه 1400/09/17

زمان پایان: پنجشنبه 1400/09/18

نوع مخاطره: بارش برف، باران و کولاک برف، مه، وزش باد شدید موقت.

منطقه اثر:

چهارشنبه 1400/09/17: آذربایجان غربی، کردستان.

پنجشنبه 1400/09/18: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ارتفاعات استان‌های البرز، تهران، گیلان، مازندران و قزوین.

اثر مخاطره: احتمال کولاک برف در گردنه‌های کوهستانی، احتمال تأخیر در پروازها، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر.

توصیه: احتیاط در عبور از جاده‌های بین شهری به ویژه گذرگاه‌های کوهستانی و تجهیز خودروها به وسایل زمستانی، آمادگی راهداری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد

زمان شروع: جمعه 1400/09/19

زمان پایان: شنبه 1400/09/20

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از 1 تا 1.5 متر و در نواحی فراساحلی تا 2 متر.

منطقه اثر:

جمعه 1400/09/19: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر.

شنبه 1400/09/20: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و غرب هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه‌سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی.