برنامه ایران و روسیه برای افزایش حمل و نقل تجاری از طریق دریای خزر

سرویس: اقتصادیکد خبر: 315291|22:36 - 1400/11/05
نسخه چاپی
برنامه ایران و روسیه برای افزایش حمل و نقل تجاری از طریق دریای خزر
به گفته رسانه های روسیه، یکی از نتایج سفر اخیر رئیس جمهور ایران به مسکو، تعهد فوری دو کشور به افزایش کشتیرانی تجاری از طریق دریای خزر است که به نوبه خود استفاده از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب (INSTC) را تقویت خواهد کرد.

به گزارش امروله ،به نقل ازخبرگزاری تسنیم، یکی از نتایج سفر اخیر رئیس جمهور ایران به مسکو، تعهد فوری دو کشور به افزایش کشتیرانی تجاری از طریق دریای خزر است که به نوبه خود استفاده از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب (INSTC) را تقویت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی را با روسیه برای خرید یک کشتی حمل وسایل نقلیه (رول آف-رول آن) و افزایش ناوگان خود در دریای خزر انجام داده است که هدف از خرید این کشتی خاص، انتقال محصولات کشاورزی ایران از بندر انزلی به روسیه است.

مذاکرات در مورد افزایش ترافیک چند وجهی دوجانبه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب، در حال انجام است.

این کریدور بنادر شمالی و جنوبی ایران را به هم متصل می کند و تجارت با هند را از طریق بنادر چابهار و بندرعباس افزایش می‌دهد. این کریدور همچنین ترانزیت کالا به کشورهای آسیای مرکزی و روسیه را تقویت خواهد کرد.

مذاکراتی نیز بین هند و روسیه برای تجارت گندم و زغال سنگ از طریق مسیر ایران انجام شده است.

این گزارش همچنین حاکی است که صادرات کالا از روسیه به کشورهای حاشیه خلیج فارس و هند مستلزم تکمیل کریدور ریلی ایران است که از شمال به جنوب ایران می گذرد و به چابهار متصل می شود. در حال حاضر بخشی از این مسیر همچنان متکی به حمل و نقل جاده ای است که کارایی کمتری دارد.