مخبر: دولت مصمم به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین است

سرویس: سیاسیکد خبر: 315490|21:29 - 1400/11/25
نسخه چاپی
مخبر: دولت مصمم به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین است
معاون اول رئیس جمهور گفت: اگرچه ما در برخی حوزه‌ها از دنیا کمی عقب هستیم اما در زمینه فعالیت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین پا به پای دنیا حرکت کرده‌ایم و از دستاوردهای خوبی برخوردار هستیم.

به گزارش امروله ،به نقل ازخبرگزاری تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز(دوشنبه) در بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی که در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد با تبریک ولادت با سعادت حضرت علی(ع) اظهار داشت: امیرالمومنین علی(ع) باب علم است و امروز که جشنواره‌ای علمی با سالگرد ولادت این امام بزرگ مصادف شده است بر خیر و برکت این جشنواره می‌افزاید و امیدوارم که با پیروی از ایشان بتوانیم توسعه علمی را با شتاب بیشتر ادامه دهیم.

وی با تاکید بر ضرورت تلاش برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر دستیابی به جایگاه مرجعیت علمی در جهان گفت: مرجعیت علمی یکی از اصول اساسی و پراهمیت برای داشتن اقتدار است و دستیابی به آن با اتکا به یکی دو نفر نخبه و ارائه چند مقاله تحقق نمی‌یابد بلکه لازم است طیف وسیع و گسترده‌ای در سطح بین الملل به یافته‌ها و آثار و دستاوردهای علمی ما مراجعه داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیشینیان ما در سال‌های دور مرجعیت علمی را در جهان داشته‌اند اما ما این دستاورد را از دست داده‌ایم اظهار امیدواری کرد بتوانیم مجددا به این جایگاه برسیم.

مخبر با یادآوری اینکه در اوایل انقلاب پزشکان متخصص در داخل کشور معمولا از کشورهایی نظیر هند و بنگلادش بودند،خاطر نشان کرد: دوران دفاع مقدس جایگاه پزشکی کشور را ارتقا جدی داد و بیشتر پزشکانی که در خط مقدم فعالیت می‌کردند یا دانشجوی پزشکی و یا پزشک عمومی بودند که با تعداد محدودی متخصص که در دوران دفاع مقدس فعالیت داشتند تبادل تجربه می‌کردند.

وی با ابراز خرسندی از گزارش‌های ارائه شده مبنی بر اینکه جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی امسال با رویکرد فناوری برگزار شده و موضوع فناوری را نسبت به موضوعات علمی و مقالات ارجحیت داده، تصریح کرد: هفته گذشته نیز از نمایشگاه شرکت‌های دانش بنیان بازدید کردم که بخش زیادی از دستاوردهای ارائه شده در این نمایشگاه مربوط به فناوری‌های جدید پزشکی بود و این ظرفیت جزو ظرفیت‌های بزرگ و امتیازات ویژه جمهوری اسلامی ایران است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال‌های آینده اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان بخش زیادی از اقتصاد دنیا را شامل خواهد شد، اظهار داشت: اگرچه ما در برخی حوزه‌ها از دنیا کمی عقب هستیم اما در زمینه فعالیت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین پا به پای دنیا حرکت کرده‌ایم و از دستاوردهای خوبی برخوردار هستیم چرا که لازمه و مواد اولیه فعالیت‌های دانش بنیان جوانان تحصیل‌کرده و نخبگان علمی هستند که خوشبختانه در اقصی نقاط کشور حضور دارند و سرمایه‌های عظیمی برای کشور به شمار می‌آیند.

مخبر با تاکید بر اینکه دولت مصمم به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین است، گفت: خوشبختانه در بودجه سال آینده حمایت از علم و فناوری بیش از پیش لحاظ شده و تشکیل صندوق فناوری، حمایت ویژه از پارک‌های فناوری، تقویت منابع اعتباری مرجعیت علمی، دادن جایزه تا 25 درصد معادل تحقیقاتی که برای بخش خصوصی انجام می‌شود، ردیف درآمد هزینه برای اعاده مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت‌های مستقر و انتشار 2000 میلیارد تومان اوراق مالی برای حمایت ویژه از دانشگاه‌ها از جمله حمایت‌هایی است که در بودجه لحاظ شده اما معتقد هستم که این‌ها هنوز کافی نیست و باید نقدینگی بزرگی که در کشور وجود دارد را به سمت تولید و به خصوص تولید فناوری هدایت کنیم که این امر می‌تواند کشور را به رشد و شکوفایی برساند.

در این مراسم که وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، با حضور معاون اول رئیس‌جمهوراز برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی با اهدا تندیس و لوح سپاس قدردانی شد.

گفتنی است معاون اول رئیس‌جمهور پیش از حضور در این مراسم، از نمایشگاه دستاوردهای تحقیقات و فناوری علوم پزشکی که در حاشیه این جشنوار برپا شده بود بازدید کرد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربیننده ترین ها