تلاش ضدایرانی برخی رسانه‌های اصلاح‌‎طلب برای تحقیر جمهوری اسلامی با حربه دروغ/ سرعت اینترنت ایران هم‌رده افغانستان شد؟

سرویس: اقتصادیکد خبر: 315498|21:46 - 1400/11/25
نسخه چاپی
تلاش ضدایرانی برخی رسانه‌های اصلاح‌‎طلب برای تحقیر جمهوری اسلامی با حربه دروغ/ سرعت اینترنت ایران هم‌رده افغانستان شد؟
درحالی که سرعت اینترنت موبایل در ایران از ۶۰کشور دنیا از جمله روسیه،برزیل،آرژانتین،لبنان،هند و اندونزی بیشتر است برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در اقدام ضدایرانی از هر حربه‌ای حتی دروغگویی برای تحقیر جمهوری اسلامی با مقایسه آن با افغانستان استفاده می‌کنند

به گزارش امروله ،به نقل ازخبرگزاری تسنیم، اخیراً بحث‌های زیادی پیرامون کاهش سرعت اینترنت مطرح شده است. به گفته کاربران طی ماه‌های اخیر سرعت اینترنت کاهش داشته و این موضوع انتقاداتی را به دنبال داشته است و برخی مسئولان دولت جدید هم با انتقاد از این مسئله بر تلاش برای رفع کاستی‌ها تأکید کردند، اما نکته جالب توجه، برخی انتقاداتی است که برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب نزدیک به دولت قبل آنها را مطرح می‌کنند و به دروغ اعلام می‌کنند که رتبه سرعت اینترنت در ایران با افغانستان هم‌رده شده است.

در اینجا باید گفت که در آخرین به‌روزرسانی سایت speedtest که دی‌ماه سال جاری انجام شده است، رتبه ایران در اینترنت موبایل بین 138 کشور جهان 77 است که 7 رده کاهش یافته است. البته رتبه ایران در این زمینه از کشورهایی مانند روسیه، برزیل، آرژانتین، لبنان، هند، اندونزی و تاجیکستان بالاتر است. ضمن اینکه افغانستان در رتبه 137 در این رتبه‌بندی و در رده‌های آخر قرار دارد.

همچنین در اینترنت ثابت، رتبه ایران برابر با 143 در بین 178 کشور است. در عین حال کشور افغانستان در این رتبه‌بندی در رتبه آخر و 178 دنیا قرار گرفته است.

بررسی نمودار سرعت اینترنت ثابت ایران نشان می‌دهد که نه تنها سرعت کاهش نیافته بلکه روند افزایشی داشته و در آخرین به‌روزرسانی، سرعت دانلود به 9.92 Mbps رسیده است. همچنین در حوزه اینترنت موبایل نیز سرعت دانلود به 24.03 Mbps رسیده است که نسبت به مدت مشابه ماه پیش از آن، تنها نزدیک به یک Mbps از سرعت آن کاسته شده است.

نکته قابل توجه این است که سرعت اینترنت در ایران تغییر چندانی نداشته و در زمینه اینترنت ثابت نیز روند رو به رشدی را طی می‌کند اما در عین حال شاهد کاهش یک و هفت پله‌ای رتبه ایران در اینترنت ثابت و موبایل بودیم که این موضوع نشان‌دهنده رشد کشورهای دیگر در این زمینه است.

فارغ از اینکه انتقادات زیادی به سرعت اینترنت وجود دارد و قطعاً دولت جدید باید به دنبال افزایش کیفیت و سرعت اینترنت باشد اما برخی سایت‌ها و روزنامه‌های به اصطلاح، اصلاح‌طلب که بر علیه دولت‌ سیزدهم و البته جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند با دروغ‌پردازی در راستای تخریب جمهوری اسلامی حرکت می‌کنند و در این مسیر از حربه همسان‌سازی ایران با طالبان و افغانستان استفاده می‌کنند تا جمهوری اسلامی را تحقیر کنند. این در حالی است که آمارها به صورت کامل خلاف این مسئله را ثابت می‌کنند.