بانک/

پرونده ۳۵۸ بدهکار دانه درشت بانکی تعیین تکلیف شد

سرویس: اقتصادیکد خبر: 284947|10:24 - 1394/03/19
نسخه چاپی
 پرونده ۳۵۸ بدهکار دانه درشت بانکی تعیین تکلیف شد
ظاهراً بانک مرکزی به تازگی تغییری در فهرست بدهکاران کلان بانکی ایجاد و آن را به قوه قضائیه ارسال کرده است که براساس فهرست جدید گویا تکلیف پرونده ۳۵۸ بدهکار دانه درشت روشن شده است.

به گزارشامروله، طی ماه های اخیر بانک مرکزی فهرستی را از بدهکاران کلان بانکی به قوه قضائیه ارسال کرد که در آن از نام و مشخصات 575 بدهکار دانه درشت بانکی رونمایی کرده بود.

 

هدف از ارسال فهرست 575 بدهکار بزرگ نظام بانکی به قوه قضائیه البته این بود که رسماً بانک مرکزی و بانک‌ها دست یاری به سوی دستگاه قضا دراز کرده و خواهان تسریع در فرایند وصول مطالبات‌شان شده بودند.

 

هرچند بعد ها مقامات قضایی از نقص فهرست ارسالی گله کرده و از بانک مرکزی و بانک‌ها خواسته بودند بعد از رفع نواقص فهرست جدیدی را به قوه قضائیه ارائه دهند.

 

در عین حال ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی که با خبرنگار تسنیم داشت رسماً اعلام کرد که یک سوم معوقات نظام بانکی در اختیار این 575 نفر است! بنابراین از 90 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی (طبق اعلام بانک مرکزی) 30 هزار میلیارد تومان در اختیار بدهکاران دانه درشت بانکی است.

آنطور که بانکدارها و مقامات بانک مرکزی اعلام کرده بودند اولویت اصلی نظام بانکی تعیین تکلیف معوقات بانکی است و برهمین اساس هر بانکی مامور رسیدگی به پرونده بدهکاران کلان و کاهش میزان معوقات خود شده است.

در همین ایام که بانک‌ها از تلاش برای کاهش معوقات بانکی سخن می گفتند و بانک مرکزی هم رسماً در جدیدتری آمار خود آنرا اینگونه تایید کرده که 2.4 درصد از معوقات غیرجاری نسبت به تسهیلات نظام بانکی کاهش یافته است؛ خبر آمد که فهرست بدهکاران دانه درشت بانکی آب رفته است!

این خبری بود که سخنگوی دستگاه قضا روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام و تاکید کرد: "در ارتباط با معوقات بانکی، بانک مرکزی لیستی را شامل 575 بدهکار بانکی به دستگاه قضایی ارسال کرد. بعد از ارسال این لیست نامه‌نگاری‌های زیادی بین قوه قضائیه و بانک مرکزی صورت گرفت و از آنها خواستیم مشخص کنند که از این لیست چه تعداد بر اساس ضوابط وام گرفته‌اند و چه تعداد خارج از ضوابط موفق به دریافت وام شده‌اند. بالاخره بعد از رایزنی‌های فراوان اخیرا بانک مرکزی نامه‌ای را به دادستانی تهران ارسال کرده و تعداد بدهکاران بانکی از 575 نفر به 217 نفر کاهش یافته است".

بنابراین طبق نامه ای که بانک مرکزی به دادستان تهران ارسال کرده فهرست 575 نفره بدهکاران بانکی به 217 نفر کاهش یافته و این تغییر در فهرست را می توان به تعیین تکلیف پرونده 358 بدهکار دانه درشت بانکی تعبیر کرد.

امید می رود در واقعیت نیز نظام بانکی موفق به تعیین تکلیف پرونده بدهکاران دانه درشت نظام بانکی و وصول معوقات از آن شده باشد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد