با تصویب مجلس؛

صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی ایجاد می‌شوند

سرویس: اجتماعیکد خبر: 293455|12:15 - 1395/02/26
نسخه چاپی
صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی ایجاد می‌شوند
نمایندگان مجلس مقرر کردند به منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه‌های بازنشستگی، صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی با تضمین پوشش تعهدات آتی بیمه‌شدگان بازنشسته ایجاد شود.

به گزارشامروله، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی مواد ارجاعی لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور به کمیسیون مشترک در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده ای از این لایحه مقرر کردند؛ به منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه‌های بازنشستگی و جلوگیری از ایجاد هر گونه انحصار یا امتیاز ویژه برای صندوق‌های بازنشستگی اعم از خصوصی، تعاونی یا دولتی اجازه داده شد صندوق‌های بازنشستگی غیردولتی با تضمین پوشش تعهدات آتی بیمه‌شدگان بازنشسته بر اساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، ایجاد شود.

همچنین مقرر شد هماهنگی و نظارت بر فعالیت صندوق‌های فعال در حوزه بیمه‌های بازنشستگی کشور اعم از تعاونی، خصوصی، دولتی و عمومی غیردولتی توسط «سازمان تنظیم مقررات بیمه‌های بازنشستگی کشور» انجام می‌شود. این سازمان زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون افزایش پست‌های سازمانی دولت تشکیل می‌‌شود.

خانه ملتی‌ها مصوب کردند که وظایف و اختیارات سازمان مذکور با رویکرد رقابتی و با ترکیب نمایندگان دولت و بخش خصوصی (بیمه‌گذاران ذی‌نفع) به موجب اساسنامه‌ای است که حداکثر ۳ ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

طبق تبصره یک این ماده مقرر شد فعالیت اینگونه صندوق‌ها در لایه بیمه‌های مکمل و در قالب نظام تأمین اجتماعی چند لایه است.

طبق تبصره ۲ ماده مذکور مصوب شد ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌های اجتماعی و اقتصادی و با انتخاب مجلس، به عنوان عضو ناظر این سازمان تعیین می‌شوند.

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد