اقتصادی

جزئیات عملیات صرافی خودپردازها/عدم تبدیل ریال به ارز خارجی

سرویس: اقتصادیکد خبر: 296137|16:57 - 1395/08/03
نسخه چاپی
جزئیات عملیات صرافی خودپردازها/عدم تبدیل ریال به ارز خارجی
یک مقام مسئول بانکی با تشریح جزئیات عملیات صرافی خودپردازها گفت: به دلیل دستورالعمل‌ بانک مرکزی اجازه تبدیل ریال به دلار از سوی خودپردازها وجود ندارد،اما ارز خارجی قابلیت تبدیل به ریال دارد.

به گزارشامروله،  فرشاد فخیمی در جمع خبرنگاران در خصوص پرداخت ریال از سوی عابربانکها به اتباع خارجی در ازای دریافت ارز گفت: در خودپردازهایی که برای انجام عملیات تبدیل ارز خارجی به ریال تعریف شده‌اند، اتباع خارجی می‌توانند با ارایه پاسپورت به دستگاه و اسکن آن از سوی خودپرداز، کارت ریالی دریافت کنند که به وسیله آن می‌توانند ریال واریزی به این کارت بابت ارایه ارز خود را در خودپردازهای عضو شتاب، پوزهای فروشگاهی و مغازه‌ها هزینه کنند.

مدیر مرکز ارتباطات بانک شهر در پاسخ به سوالخبرنگار مهرافزود: دستگاه با دریافت ارز، اسکناس در اختیار اتباع خارجی قرار نمی‌دهد، بلکه کارت ریالی به آنها ارایه خواهد داد که بتوانند بدون حمل پول نقد، خرید کرده یا اینکه از سایر دستگاههای خودپرداز عضو شتاب، پول نقد دریافت کنند.

وی تصریح کرد: این قابلیت هم اکنون در خودپردازهای بانک شهر تعریف شده و اجرایی می‌شود؛ ضمن اینکه تبدیل ریال به ارز خارجی امکان‌پذیر نیست، چراکه بانک مرکزی در این خصوص با صدور دستورالعملی، اجازه انجام این عملیات را نداده است. اگر این مانع برداشته شود، خودپردازهای این بانک، قابلیت تبدیل ریال به ارز خارجی را هم دارند.

فخیمی در پاسخ به پرسش دیگرخبرنگار مهردر خصوص کارمزد تبدیل ارز به ریال توسط دستگاههای بانک شهر گفت: این دستگاهها برای تبدیل ارز خارجی به ریال، هیچ کارمزدی از اتباع خارجی نمی‌گیرند و معادل ریالی ارزی که دریافت می‌کنند را در قالب کارت به مشتری ارایه می‌دهند، مبنای تبدیل نیز، نرخ ارز بازار آزاد است.

وی در خصوص مزیت‌های استفاده از این دستگاهها برای اتباع خارجی گفت: دلال‌ها معمولا حق کمیسیون یا کارمزدی از اتباع خارجی برای تبدیل ارز آنها به ریال دریافت می‌کنند؛ اما با استفاده از این خودپردازها، آنها عملیات بانکی مطمئن و بدون کارمزدی را انجام می‌دهند؛ ضمن اینکه اسکناس در اختیارشان قرار نمی‌گیرد و کارتهایی صادر می‌شود که امنیت بیشتری دارند.

وی خاطرنشان کرد: فعلا فقط تبدیل ارزهای دلار و یورو به ریال امکان پذیر است ولی دستگاهها، قابلیت تبدیل سایر ارزها به ریال هم دارند. ضمن اینکه هم اکنون سه دستگاه خودپرداز در کیش، مشهد و تهران به صورت آزمایشی این عملیات را انجام می‌دهند ولی در برنامه است که تعداد آنها افزایش یابد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد