ورزشی

تست ۳۰ ورزشکار ایران مثبت شد/ وزنه‌برداری و فوتبال در صدر دوپینگ

سرویس: ایران و جهانکد خبر: 309497|09:28 - 1398/08/21
نسخه چاپی
تست ۳۰ ورزشکار ایران مثبت شد/ وزنه‌برداری و فوتبال در صدر دوپینگ
ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در ۹ ماه نخست سال میلادی جاری تعداد ۸۷۰ نمونه از ورزشکاران رشته‌های مختلف گرفته است؛ از مجموع این نمونه ۳۰ نتیجه مثبت بوده است.

به گزارشامروله، متولی کنترل، نمونه گیری  و مدیریت دوپینگ در ورزش ایران با ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) است؛ نهاد وابسته به فدراسیون پزشکی ورزشی که در راستای اهداف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) فعالیت های خود را پیگیری می کند.

در کنار وادا که سالیانه و به صورت سرزده برخی ورزشکاران را به لحاظ نمونه گیری و اطمینان از سلامت اخلاقی و کاری زیر نظر دارد، این ستاد هم موظف به کنترل معضل شوم دوپینگ در تمام فدراسیون ها و رشته ها است. این کنترل از طریق نمونه گیری در رقابت های باشگاهی و تمرینی و آنالیز آنها انجام می شود.

بر این اساس ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در طول هر ماه بر اساس برنامه تمرینی و رقابتی ورزشکاران در رشته های مختلف و با اعزام افسران ویژه خود، اقدام به گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاران رشته های مختلف می کند.

وزنه برداری و فوتبال در صدر متخلف ها
نتیجه این اقدام نادوی ایران طی ۹ ماه نخست سال میلادی جاری، اخذ ۸۷۰ تست دوپینگ از ورزشکاران ۱۹ رشته بوده است.

بر اساس آنالیز نمونه گیری های انجام شده و در مجموع، ۳۰ ورزشکار ایران دوپینگی شناخته شده اند. در این میان وزنه برداری بیشترین آمار را در میان رشته هایی که ورزشکارانشان به انجام اقدام غیر اخلاقی دوپینگ گرایش دارند، داشته است.

در ۹ ماه اول سال میلادی جاری، ۸ وزنه بردار اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده اند. در همین مدت نتیجه تست دوپینگ ۴ فوتبالیست شاغل در لیگ های باشگاهی هم مثبت اعلام شده است. دوچرخه سواری، تیراندازی و والیبال هم دیگر رشته هایی هستند که نتیجه آنالیز تست دوپینگ ورزشکاران‌شان، منجر به مثبت اعلام شدن برخی از آنها شده است.

۳۰ ورزشکار دوپینگی در ۱۹ رشته
نتیجه اقدام ستاد ملی المپیک برای نمونه گیری از ورزشکاران ۱۹ رشته که منجر به دوپینگی معرفی شدن ۳۰ نفر از آنها شده، به این شرح است:

رشتهتعداد نمونه گیرینتایج مثبت
وزنه برداری۱۷۵۸
فوتبال۲۶۱۴
دوچرخه سواری۳۷۳
تیراندازی۲۸۳
والیبال۳۶۲
بسکتبال۲۰صفر
شنا۲۸یک
جودو۵صفر
تکواندو۴۸صفر
کشتی۹یک
کاراته۲۰صفر
ووشو۳۵۲
هندبال۲۰یک
دوومیدانی۵۸صفر
تنیس روی میز۹صفر
هاکی۸صفر
بدمینتون۴صفر
دانشگاهی (پاورلیفتینگ)۳۲
نابینایان و کم بینایان۸۲
۱۹ فدراسیون۸۷۰۳۰

مقایسه با وضعیت مشابه در سال ۹۷
به گزارش خبرنگار مهر، تعداد ورزشکاران دوپینگی ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به گفته غلامرضا نوروزی دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، سال ۲۰۱۸ میلادی و در این بازه زمانی (۹ ماه نخست) مجموع ۷۹۱ تست دوپینگ از ورزشکاران رشته های مختلف گرفته شد و نتیجه هم مثبت اعلام شدن نمونه گیری به عمل آمده از ۳۵ ورزشکار بود.

سال گذشته ایران به دلیل برخی مشکلات و از جمله مسائل مالی با مشکل تهیه «کیت» برای نمونه گیری قانونی و استاندارد از ورزشکاران مواجه بود و به همین دلیل تعداد نمونه گیری های در آن مقطع زمانی کمتر از امسال بود.

دیگر اینکه اوایل آبان ماه نتیجه تست دوپینگ یکی از دوومیدانی کاران ایران مثبت اعلام شد. این نمونه مثبت در آمار فوق که مربوط به ۹ ماه نخست سال میلادی است، لحاظ نشده است.

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان هر سال میلادی عملکرد سالیانه خود در حوزه مبارزه با دوپینگ را به وادا گزارش می دهد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد