پیش دیابت احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد

سرویس: گوناگونکد خبر: 313836|09:44 - 1400/02/18
نسخه چاپی
پیش دیابت احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد
پیش دیابت عارضه ای است که در آن میزان قند خون بالا است، اما برای تشخیص دیابت نوع ۲ به اندازه کافی بالا نیست که البته باید جدی گرفته شود.

به گزارش امروله ،به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پیش‌دیابت به طور قابل توجهی خطر حمله قلبی، سکته و سایر مشکلات جدی قلبی را افزایش می‌دهد.

دکتر «آدریان میشل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم که پیش دیابت به طور قابل توجهی می‌تواند احتمال بروز مشکل قلبی عروقی را در فرد افزایش دهد، حتی اگر فرد هرگز به دیابت مبتلا نشود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما به جای پیشگیری از دیابت باید بر پیش‌دیابت تمرکز کرده و از بروز آن پیشگیری کنیم.»

دیابت نوع ۲ یک فاکتور پرخطر اصلی در بروز حمله قلبی، سکته مغزی و انسداد عروق قلبی است. در این مطالعه محققان داده‌های حدود ۲۵۰۰۰ بیمار تحت درمان را بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کردند.

در طول میانگین ۵ سال پیگیری وضعیت این افراد، مشکلات جدی قلبی در ۱۸ درصد بیماران مبتلا به پیش دیابت رخ داده بود.

محققان مشاهده کردند ارتباط بین پیش‌دیابت و حوادث قلبی حتی پس از در نظرگرفتن عوامل دیگری نظیر سن، جنسیت، چربی بدن، فشار خون، کلسترول، آپنه خواب، استفاده از دخانیات و بیماری شریان محیطی قابل توجه بود.

به گفته میشل، «براساس داده‌های ما، ابتلاء به پیش‌دیابت، احتمال بروز وقایع جدید قلبی عروقی را تقریباً دو برابر افزایش می‌دهد.»

محققان معتقدند این گروه از بیماران باید برای کاهش خطر بیماری شأن، ورزش و رژیم غذایی سالم را در سبک زندگی شأن بگنجانند.