بالارفتن سن ازدواج آینده و مشکلات بسیار آن

سرویس: اخبار کوتاهکد خبر: 313896|10:42 - 1400/02/28
نسخه چاپی
بالارفتن سن ازدواج آینده و مشکلات بسیار آن
بالا رفتن سن ازدواج در جامعه و به دنبال آن افزايش تجرد گرايي زنگ خطر براي مسوولين درخصوص تغيير هرم سني جمعيت را به صدا درآورده است.

به گزارش امروله ،بالا رفتن سن ازدواج در جامعه و به دنبال آن افزايش تجرد گرايي به دليل عوامل مختلف و گسترش تبعات منفي ناشي از اين مساله، زنگ خطر براي مسوولين درخصوص تغيير هرم سني جمعيت را به صدا درآورده که اگر این امر به این صورت ادامه پیدا کند ایران ما یکی از پیر ترین کشور های جهان می شود.

 

این مقوله صرف نظر از مسائل جمعيت شناختي، اين امر تبعات اجتماعي – فرهنگي بسياري نيز براي جامعه دارد كه از مهمترين آنها مي توان به مواردي از قبيل افزايش روابط نامشروع، فحشا و ازدواج سفید، بي اعتمادي و گسترش سبك زندگي غیر اسلامی ایرانی نام برد.

 

براساس آخرین سرشماری 95 ، جمعیت كل كشور 79 میلیون و 926 هزار و 279نفر است كه از این تعداد 51 درصد مرد و 49 درصد زن هستند. این در حالی است كه 4 میلیون و 423 هزار و 225 دختر مجرد در سن ازدواج (15 تا 29 سال) و 5 میلیون و 372 هزار و 989 پسر در سن ازدواج (20 تا 34 سال) در كشور داریم که این ارقام قطعا در سال 1400 با توجه به مشکلات اقتصادی و ... رشد بیشتری داشته است.

 

 

 

برنامه هاى آموزشى ،فرهنگى و بهبود وضع اقتصادى بر سن ازدواج موثر است

 

 

حجت الاسلام والمسلمین علی بهمنی در گفتگو با امروله عنوان کرد : ازدواج به عنوان سنگ بنای اولیه خانواده و به عنوان عاملی اساسی برای زوجیت و همدلی دو جوان و زمینه بالندگی و پیشرفت همسران به شمار می آید و انسان ها می توانند در سایه اندیشه و ایمان واقعی و در پناه زوجیتی شایسته، با اطمینان و صلابت، بر ناکامی ها و فراز و نشیب های زندگی چیره شوند و از وادی های شکست، مصمّم و استوار عبور نمایند و بتوانند از گذرگاه اسفل السافلین به سوی اعلا علّیین، که همان مقصود خلقت است، راهی بگشایند.

 

 

وی ادامه داد : ساختار ازدواج و سن آن در جوامع با همدیگر متفاوت است و در واقع، هر جامعه ای با توجه به سبک زندگی و نظام فرهنگی خود، شیوه ها و روش های خاصی در زوجیت به وجود آورده است. این امر در فرهنگ اسلامی نیز موردتوجه ویژه بوده است، بخصوص توصیه گردیده است ازدواج در زمان مناسب آن انجام گیرد تا برکات معنوی، روانی، تربیتی و اجتماعی بیشتری نصیب همسران جوان گردد.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین علی بهمنی خاطر نشان کرد : تشویق به ازدواج، بخصوص در سن جوانى و کراهت اسلام از تجرّد و رهبانیت، در بسیارى از سخنان معصومان(علیهم السلام)آمده است.

 

 

مدیر مدرسه علمیه امیرالمومنین (ع) شهرستان صحنه گفت : اسلام در الگوى مطلوب خود، پایین بودن سن ازدواج را اصل مى داند و روشن است که با گسترش برنامه هاى آموزشى، بهداشتى و فرهنگى و نیز بهبود وضع اقتصادى مردم، بسیارى از این مشکلات مرتفع خواهند شد.

 

 

 

تغییر مبلغ وام ازدواج ضامن افزایش ازدواج نیست

 

رسول مجد در گفتگو با امروله عنوان کرد : سن ازدواج در دختران و پسران افزایش یافته است كه دلایل آن به ترتیب اهمیت شامل بیكاری پسران و نبود امكانات اقتصادی برای قبول مسئولیت در زندگی زن ، تزلزل و نداشتن قدرت تصمیم گیری برای ازدواج، ناآگاهی كافی دختران و پسران در مورد مسئولیت های خود پس از ازدواج و فرزندآوری است.

 

وی ادامه داد : داشتن موقعیت اقتصادی خوب یك معیار كلی برای پسران در ازدواج است لذا بالا رفتن سن ازدواج در آنان برای رسیدن به یك موقعیت شغلی و درآمد مناسب است كه چندین سال به طول می انجامد.

 

این جامعه شناس و مدرس دانشگاه گفت : متاسفانه ازدواج سپید با كاركردهای نامتعارف و ساختارشكنانه آن در تعریف خانواده، در جامعه سنتی ایران رو به گسترش است و برای حل تمام مشکلات مربوط به ازدوا باید با نگاه سیستماتیك به آن پرداخت و ریشه ای یک مسئله را حل کرد لذا پرداخت وام ازدواج و فراهم كردن محیط عروسی نمی تواند تضمین كننده ازدواج دختران و پسران در سن مناسب باشد.