موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه +عکس و فیلم

سرویس: اخبار کوتاهکد خبر: 314094|13:39 - 1400/04/08
نسخه چاپی
موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه +عکس و فیلم
«متیو هنکاک» وزیر بهداشت وقت انگلیس، طی ساعات اداری در دفترش با دستیارش رابطه برقرار کرد و بعد به خاطر «نقض فاصله‌ی اجتماعی» عذرخواهی کرد؛ نخست‌وزیر هم عذرخواهی او را پذیرفت. اما همه‌ی ماجرا این نیست.

به گزارش امروله ،روزنامه‌ی انگلیسی «سان» و سایر خبرگزاری‌های انگلیس روز پنج‌شنبه، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ (۳ تیر ۱۴۰۰)، از رابطه‌ی نامشروع «متیو هنکاک» وزیر بهداشت وقت این کشور با نزدیک‌ترین دستیارش خبر دادند[۱]. این خبر نه‌تنها به خودی خود، بلکه در سایر جزئیات، جنبه‌های عجیبی دارد که در این گزارش بیش‌تر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» (چپ) وزیر بهداشت وقت انگلیس، با «جینا کولادانجلو» (چپ) دستیارش، طی ساعات اداری و در دفتر کار هنکاک در وزارت بهداشت، با هم رابطه برقرار می‌کرده‌اند؛ آن هم زمانی که مردم و بقیه‌ی دستگاه سلامت انگلیس درگیر همه‌گیری کرونا بوده‌اند(+)

 

رابطه‌ی وزیر متأهل با مادرِ میلیونر

تصاویر دوربین‌های مداربسته‌ی دفتر کار هنکاک در تاریخ ۶ می ۲۰۲۱ (پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) نشان می‌دهند[۲]وزیر بهداشت ۴۲ ساله‌ی وقت انگلیس و مشاور ۴۳ ساله‌اش «جینا کولادانجلو» طی ساعات اداری و در دفتر کار هنکاک درون وزارت بهداشت در ساختمان دولت انگلیس، موسوم به «وایت‌هال»، در منطقه‌ی «وست‌مینستر» در مرکز لندن، با یک‌دیگر رابطه برقرار کرده‌اند.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» (رو به دوربین) وزیر بهداشت سابق انگلیس، و «جینا کولادانجلو» در بخشی از ویدیوی منتشرشده از دوربین مداربسته‌ی اتاق کار هنکاک که رابطه‌ی این دو طی ساعات کاری درون وزارت بهداشت را نشان می‌دهد(+)

تصاویر که مربوط به اندکی پس از ساعت ۳ بعدازظهر هستند، آن هم در روزی که بقیه‌ی کارمندان دولت انگلیس درگیر مسائل مربوط به انتخابات محلی بودند، حتی نشان می‌دهند هنکاک ابتدا از لای درِ اتاقش راهروی بیرون را بررسی می‌کند تا مطمئن شود کسی نیست؛ و سپس به در تکیه می‌دهد تا مطمئن شود کسی مزاحم آن‌ها نخواهد شد.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» وزیر بهداشت سابق انگلیس، پیش از بستنِ درِ اتاق کارش برای برقراری رابطه با «جینا کولادانجلو»، راهروی بیرون اتاق را بررسی می‌کند(+)

روابط نامشروع هنکاک و کولادانجلو در حالی افشا شده است که ۱۵ سال از زندگی مشترک هنکاک با همسرش می‌گذرد و کولادانجلو نیز متأهل و مادرِ سه فرزند است.کودانجلو لابیگر میلیونری است که سهام‌دار عمده و مدیر سابق شرکت لابیگری «لوتر پندراگون» است و ریاست بازاریابی فروشگاه زنجیره‌ای «اولیور بوناس» را نیز به عهده دارد؛ فروشگاهی که «اولیور ترس» همسرش، بنیانگذار و مدیر آن است.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«جینا کولادانجلو» (راست) مدیر بازاریابی فروشگاه زنجیره‌ای «اولیور بوناس» است؛ فروشگاهی که در حوزه‌ی لباس،  تزئینیات و دکوراسیون فعالیت می‌کند و «اولیور ترس» (چپ) شوهر کولادانجلو آن را بنیانگذاری کرده است؛ کولادانجلو و «ترس» سه فرزند دارند (+)

هنکاک، که او هم سه فرزند دارد، ماه مارس سال گذشته‌ی میلادی (۲۰۲۰) کولادانجلو را با قراردادی مخفیانه برای شش ماه به عنوان «مشاور بدون حقوق» به استخدام وزارت بهداشت انگلیس درآورد.این در حالی است که هنکاک بعد از شش ماه، در حالی که کشورش به‌شدت با بحران کووید-۱۹ دست‌به‌گریبان بود، رسماً کولادانجلو را تحت عنوان «مدیر غیراجرایی» در وزارت بهداشت استخدام کرد؛ که به معنای دریافت ۱۵,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ پوند درآمد سالیانه از محل مالیات مردم انگلیس بود[۳].

آشنایی هنکاک و کولادانجلو به دوران تحصیل‌شان در رشته‌ی فلسفه، سیاست و اقتصاد در دانشگاه آکسفورد بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۸ برمی‌گردد[۴]. با وجود تداوم این آشنایی، هنکاک سال ۲۰۰۶ با همسر فعلی‌اش «مارتا هویر میلار» ازدواج کرد. اگرچه هنکاک و کولادانجلو تلاش می‌کردند رابطه‌یشان مخفی بماند، اما برخی منابع به خبرگزاری‌های انگلیس گفته‌اند رابطه‌ی این دو یکی از موضوعات رایج گپ‌وگفت در وزارت بهداشت بوده است.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

منابع خبری درون وزارت بهداشت انگلیس می‌گویند رابطه‌ی «هنکاک» (راست) با «کولادانجلو» (چپ) نه‌تنها برای کارکنان این وزارت‌خانه ناشناخته نبوده، بلکه موضوع رایج گپ‌وگفت‌های آن‌ها بوده است(+)

علاوه بر تصاویری که از رابطه‌ی هنکاک و کولادانجلو در ماه می پخش شده،تصاویر دیگری نیز از رابطه‌ی این دو در دفتر کار هنکاک افشا شده که «متعلق به همین هفته» توصیف شده‌اند[۵].به علاوه، تصاویری هم وجود دارد که هنکاک و کولادانجلو را بعد از ساعت ۱۰ شب ۲۳ می ۲۰۲۱ (یک‌شنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۰) در حال نوشیدن «جام پشت جام، شراب» در رستورانی در غرب لندن نشان می‌دهند.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند کولادانجلو با وجود آن‌که هنوز از همسرش طلاق نگرفته، چند ساعت پس از اطلاع از این‌که تصاویر رابطه‌اش با هنکاک به‌زودی افشا خواهند شد، خانه‌ی خود را ترک کرده است[۶]. از سوی دیگر، تصاویر منتشرشده از همسرِ هنکاک، نشان می‌دهند وی هنوز حلقه‌ی ازدواجش را درنیاورده؛ که احتمالاً نشان می‌دهد قصد طلاق گرفتن از وزیر بهداشت سابق انگلیس را ندارد. با این حال، برخی خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که خودِهنکاک همسرش را ترک کرده تا با کولادانجلو زندگی کند[۷].

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» (چپ) وزیر بهداشت سابق انگلیس، و همسرش «مارتا هویر میلار» (راست) ۱۵ سال با هم زندگی کرده‌اند و سه فرزند دارند(+)

 

عذرخواهی بدتر از گناه

چنان‌که گفته شد، رابطه‌ی وزیر بهداشت انگلیس با دستیارش در ساختمان وزارت بهداشت و در طول ساعات اداری، ابعاد عجیب‌تری هم دارد. سه روز بعد از افشای تصاویر رابطه‌ی این دو، هنکاک بالأخره اقدام به عذرخواهی کرد[۸]؛ اما صرفاً گفت:«می‌پذیرم که در این شرایط، از دستورالعمل فاصله‌گذاری اجتماعی تخطی کرده‌ام. مردم را ناامید کرده‌ام و بسیار متأسفم.تمرکز من همچنان معطوف به تلاش برای خارج کردن کشور از این همه‌گیری است؛ و ممنون می‌شوم که حریم خصوصی خانواده‌ام در این مسئله‌ی شخصی رعایت شود[۹]

 

«متیو هنکاک» در بیان دلیل استعفایش حتی نامی از همسرش و خیانت به او نمی‌آورد[دانلود] 

 

به عبارت دیگر، هنکاک که به گفته‌ی منابع درون وزارت بهداشت، بارها و بارها در حال رابطه با کولادانجلو مچ‌شان گرفته شده، نه‌تنها به خاطر برقراری رابطه‌ی نامشروع و خیانت به همسرش عذرخواهی نکرد، بلکه به نوعی این رسوایی اخلاقی را انکار کرد و تا حد تخطی از دستورالعمل‌های مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی در دوره‌ی شیوع کرونا تقلیل داد. این در حالی است کههنکاک عملاً با استفاده از بودجه‌ی عمومی دولت انگلیس دستیاری را استخدام کرده بود که ظاهراً به جای مشاوره، در دفتر کار هنکاک به او خدمات جنسی ارائه می‌داده است.

هنکاک ضمناً با صدور بیانیه‌ای صراحتاً اعلام کرد که قصد استعفا از سِمتش را ندارد؛ اگرچه دو روز بعد، نهایتاً تصمیم به کناره‌گیری از وزارت بهداشت گرفت. با این حال، هنکاک که بارها به سوءمدیریت بحران کووید-۱۹ و حیف‌ومیل بودجه‌ی هنگفت اختصاص‌داده‌شده به حل این بحران با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شکست‌خورده متهم شده بود، حتی در نامه‌اش به بوریس جانسون هم دلیل استعفایش را «ناامید کردن مردم با تخطی از دستورالعمل» مبارزه با کووید-۱۹ بیان کرد[۱۰].

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» (چپ) وزیر بهداشت سابق انگلیس، «جینا کولادانجلو» (دوم از چپ) را با پول مالیات‌دهندگان انگلیسی برای کمک به مبارزه‌ی این کشور با شیوع کرونا استخدام کرده بود، اما ظاهراً در زمینه‌های دیگری نیز از او کمک می‌گرفته است(+)

جالب است بدانید که بلافاصله پس از افشای تصاویر مذکور، یکی از دوستان هنکاک گفته بود که او «هیچ حرفی ندارد که درباره‌ی مسائل شخصی بزند. هیچ مقرراتی هم نقض نشده است.»شماری از همکاران هنکاک در دولت انگلیس نیز صراحتاً به دفاع از او پرداختند و مسئله‌ی رابطه‌ی وی با دستیارش را موضوعی «شخصی» توصیف کردند که ارتباطی با شغل او به عنوان وزیر بهداشت کشور ندارد.

مهم‌تر از همه،بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، که خودش هم سابقه‌ی بی‌اخلاقی جنسی را در کارنامه‌اش دارد[توضیحات بیش‌تر رااز این‌جا بخوانیدپس از «عذرخواهیِ بدتر از گناهِ» هنکاک، عذرخواهی او را پذیرفت و «مسئله را مختومه» تلقی کرد[۱۱].جانسون حتی پس از استعفای هنکاک هم به حمایت از او ادامه داد و در پاسخ به نامه‌ی استعفای وزیر بهداشتش نوشت: «در عین این‌که شغل‌تان را ترک می‌کنید، باید به دستاوردهایتان بسیار افتخار کنید[۱۲]

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«بوریس جانسون» (راست) نخست‌وزیر انگلیس، که خودش قبلاً دست به روابط نامشروع زده، تمام‌قد از «هنکاک» (دوم از راست) دفاع کرد و حاضر به اخراج وی از وزارت بهداشت نشد(+)

در همین‌باره بخوانید:

››از نژادپرستی تا رسوایی جنسی؛ «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس کیست؟

 

هنکاک نه‌تنها استثنا نیست، بلکه خودِ قانون است

با وجود آن‌چه که گفته شد، در «دفاع» از آقای هنکاک نیز باید به برخی نکات اشاره کرد.اولاً برقراری روابط جنسی در محیط کار در پارلمان و دولت انگلیس کاملاً رایج است.به عنوان مثال، چنان‌کهمشرقپیش‌تر نیز مفصلاً توضیح داده است، یکی از روش‌های دریافت ترفیع رتبه در پارلمان انگلیس، ارائه‌ی خدمات جنسی به نماینده‌هاست [توضیحات بیش‌تر رااز این‌جا بخوانید]. به عبارت دیگر، با این‌که معمولاً گفته می‌شود «هر قانونی، استثنائی دارد»، باید توجه داشت که موردِ هنکاک نه‌تنها استثنا نیست، بلکه خودِ قانون است.

 

 

گزارش بی‌بی‌سی فارسی درباره معضل بدرفتاری و تعرض جنسی در پارلمان انگلیس [دانلود] 

 

در همین‌باره بخوانید:

››برای پیشرفت در پارلمان انگلیس باید به نماینده‌ها خدمات جنسی بدهید

دوماً به نظر می‌آید برقراری روابط نامشروع میان وزرا و دستیاران آن‌ها حتی تناقضی هم با مقررات در انگلیس ندارد.«کاترین هادون» عضو ارشد اندیشکده‌ی «مؤسسه‌ی دولت» که به صورت تخصصی روی مسائل مربوط به دولت انگلیس تحقیق و تحلیل انجام می‌دهد، صراحتاً می‌گوید منشور وزارت انگلیس وزرای دولت را از برقراری روابط جنسی با دستیارانشان منع نکرده است[۱۳].

وسوماً، هنکاک تنها مقام درون یا وابسته به دولت انگلیس نیست که در دوران کرونا، اقدام به نقض دستورالعمل‌های بهداشتی برای برقراری رابطه‌ی جنسی خارج از چارچوب خانواده‌اش کرده است.البته دلیل خبرساز شدن اقدام هنکاک این است که وی یکی از اصلی‌ترین عوامل در تدوین و اِعمال همین دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی بوده است و اتفاقاً یکی از مقاماتی بوده که از اقدام دیگران در نقض این دستورالعمل‌ها به‌شدت انتقاد کرده است.

موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه  +عکس و فیلم

«متیو هنکاک» وزیر بهداشت سابق انگلیس، پیش از رسوایی اخلاقی اخیر نیز بارها به سوءمدیریت بحران کرونا و حیف‌ومیل بودجه‌ی هنگفت وزارت‌خانه‌ی متبوعش متهم شده بود(+)

مثلاً وقتیپروفسور «نیل فرگوسن» متخصص ارشد بیماری‌های همه‌گیر و عضو «گروه مشاوره‌ی علمی شرایط اضطراری» دولت (نهاد تصمیم‌گیر درباره‌ی نحوه‌ی واکنش دولت انگلیس به بحران شیوع ویروس کرونا) سال ۲۰۲۰ به «آنتونیا استاتس» مادرِ دو فرزند (که همراه با همسرش در خانه‌ی دیگری زندگی می‌کرد) اجازه داد تا از آن‌طرف لندن به خانه‌اش بیاید تا با هم رابطه برقرار کنند[۱۴]، هنکاک، وزیر بهداشت وقت انگلیس، گفت زبانش بند آمده[۱۵]و پلیس باید درباره‌ی این مسئله تصمیم‌گیری کند. فرگوسن پس از این رسوایی از عضویت در گروه مشاوره‌ی علمی شرایط اضطراری استعفا داد[۱۶].

هنکاک از وزارت بهداشت استعفا کرد، چون دوستانش به او گفته بودند این تنها راه «نجات آینده‌ی سیاسی‌اش» است. بلافاصله پس از استعفای او، «ساجد جاوید» فرزند دو مهاجر پاکستانی، جایگزین او شد تا وزارت‌خانه‌ی مهم بهداشت در این دوره‌ی حساس بتواند به کار خود ادامه دهد. و شاید مهم‌تر از آن، پرونده‌ی یک رسوایی اخلاقی دیگر در طومار آبروریزی‌های جنسی دولت انگلیس بسته شود.

 

[۱]Matt Hancock’s secret affair with aide Gina Coladangelo is exposed after office snogs while Covid raged onLink

[۲]Matt Hancock accused of ‘having affair with close aide’ Gina ColadangeloLink

[۳]Matt Hancock gave key Covid role to lobbyist palLink

[۴]Fury as Boris refuses to sack cheating Matt Hancock...Link

[۵]Love rat Matt Hancock pictured getting loved up with aide Gina Coladangelo on secret dinner dateLink

[۶]Matt Hancock’s mistress Gina Coladangelo pictured packing car hours after finding out affair was about to be exposedLink

[۷]Matt Hancock resigns as health secretary after admitting breaking COVID rulesLink

[۸]Matt Hancock affair: Health secretary apologises for breaking social distancing guidelinesLink

[۹]Matt Hancock apologises after photos show him kissing aideLink

[۱۰]Matt Hancock quits over affair with Gina ColadangeloLink

[۱۱]Boris Johnson 'considers matter closed' after Matt Hancock apologises for breaking social distancing rulesLink

[۱۲]'I have let people down': Read Matt Hancock's resignation letter in full - and the PM's replyLink

[۱۳]Leaked pictures show UK Health Secretary Matt Hancock having an affair with close friend he hired as aideLink

[۱۴]How Neil Ferguson, the architect of lockdown, was brought down by failing to obey his own rulesLink

[۱۵]Coronavirus: Matt Hancock 'speechless' at 'extraordinary' actions of Professor Neil FergusonLink

[۱۶]Exclusive: Government scientist Neil Ferguson resigns after breaking lockdown rules to meet his married loverLink