خطیب‌زاده: تهدیدهای توخالی، از مسئولیت انگلیس در نقض برجام نمی کاهد

سرویس: ایران و جهانکد خبر: 315311|22:42 - 1400/11/06
نسخه چاپی
خطیب‌زاده: تهدیدهای توخالی، از مسئولیت انگلیس در نقض برجام نمی کاهد
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه انگلیس با بیان اینکه گزاره های نخ‌نما شده‌ و تهدیدهای توخالی، از مسئولیت حقوقی و اخلاقی این کشور در نقض برجام نمی کاهد، به طرفهای مقابل توصیه کرد توان خود را به کار گیرند که این آخرین بخت در پای میز مذاکرات از دست نرود.

به گزارش امروله ،به نقل از خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه امشب (چهارشنبه) در پاسخ به اظهارات روز گذشته «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه ایران مسئول به بن بست کشیدن احتمالی مذاکرات در وین بوده و در این صورت همه گزینه ها روی میز است، اعلام کرد: این اظهارات غیر مسئولانه و بی‌مبنا برگ دیگری از بازی توخالی انگلیس و برخی کشورهای غربی برای مقصر نمایی و پوشاندن سالها بی‌عملی و همراهی با تحریم ‌های غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده است.

خطیب زاده تاکید کرد: استفاده از اینگونه گزاره های نخ‌نما شده‌ و تهدیدهای توخالی، از مسئولیت حقوقی و اخلاقی این کشور در نقض برجام نمی کاهد و البته هیچگونه خللی در عزم جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق با کیفیت، پایدار و قابل اتکا، به نحوی که منافع مردم ایران را تامین کند ایجاد نمی کند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان اظهار داشت: همانگونه که بارها گفته شده، تنها صبر راهبردی ایران بوده که شرایط را برای انجام مذاکرات در این مرحله مهیا کرده است. اما روشن است این پنجره تا ابد باز نمی ماند و ضروری است طرف های مقابل به جای بازی تکراری مقصر نمایی و به کارگیری ادبیات های ملال آور که خودشان بهتر از هر کس دیگری می دانند تا چه حد بی پشتوانه است، تمام توان و همت خود را به کار گیرند که این آخرین بخت در پای میز مذاکرات از دست نرود.

به گزارش فارس، در حالی که دور هشتم مذاکرات وین در جریان است، «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس دیروز (سه شنبه) در اظهاراتی در پارلمان این کشور عنوان کرد که پیشرفت در مذاکرات به اندازه کافی سریع نبوده است.

وی گفت: این مذاکرات فوری است و پیشرفت به اندازه کافی سریع نبوده است. ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود. ایران اکنون باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد توافقی را نهایی کند یا مسئول فروپاشی برجام باشد و اگر برجام فرو بپاشد، همه گزینه‌ها روی میز است. (اینجا بخوانید) 

گفتنی است وزیر خارجه انگلیس در حالی از بن بست سخن می گوید که «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی اخیراً در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین اظهار داشت:گفت‌وگوها در مسیر درستی قرار گرفته و بن بست لاینحلی نداریم. تصمیمات خاص سیاسی باید اتخاذ شود که این تصمیمات خاص سیاسی نیازمند تصمیمات در پایتخت‌های کشورهاست و منتظریم این تصمیمات گرفته شود.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: عدم رسیدن به یک توافق، برای هیچ طرفی جذابیت نخواهد داشت.